می توان از نظر ظاهر ، طرز استفاده یا نوع ساخت آداپتورها را تقسیم بندی کرد که به 4 بخش متفاوت تقسیم می شود .


    

آداپتور دیواری

این دسته را می توان پُرکاربردترین آداپتور دانست که در هر خانه‌ای احتمالا می‌توانیم چند مورد را ببنیم. توان این دسته از منابع تغذیه پایین است و مستقیم و بدون واسطه به پریز برق شهری متصل می شوند. شاید توان حداکثر توان تولید شده این دسته را 20 وات در نظر گرفت. بیشتر شارژرها و دستگاه های قابل حمل پرتابل از این دسته از منابع تغذیه بهره می برند. این دسته دارای روکش عایق کامل پلاستیکی و معمولا به رنگ مشکی هستند.

آداپتور رومیزی

این دسته را گاهی آداپتور بین راهی یا دو طرف سیم نیز می‌نامند. از پُرکاربردترین موارد هستند و به واسطه یک سیم برق رادیویی دو شیار به پریز برق متصل می شوند. یعنی در یک سر خود آداپتور با سوکت مادگی رادیویی و در سر دیگر یک سیم و فیش نری آداپتور دارد. باید سر نری سوکت رادیویی کابل برق را به ورودی آداپتور و دوشاخه کابل برق را به پریز متصل کرد. حداکثر توان خروجی این دسته 100 وات است. روشنایی‌ها و ال ای دی ها، دستگاه‌های آزمایشگاهی، صوتی و تصویری، مانیتور و لپ‌تاپ و .. همگی معمولا از این دسته بهره می برند.


آداپتور صنعتی

این گونه را نیز منبع تغذیه صنعتی در مدل سوئیچینگ نام می برند. اقسام آداپتور صنعتی عموما دارای روکش جنس پلاستیکی و عایق نمی باشد و از یک روکش و نیز بدنه از جنس فلزی مشبک برخوردار است که می شود جریان هوا را به داخل راه بدهد و البته دستگاه را هم خنک نماید و به این ترتیب طول عمر یک دستگاه را نیز افزایش بدهد. ولی از سوی دیگر منبع تغذیه صنعتی مدل سوئیچینگ در مقابل رطوبت و نیز آب و غیره هیچ مصونیتی را ندارد و باید که حتما در یک مکان خشک به‌ کار برده بشود.

آداپتور فیبر نوری

به قطعه های ریزی که عموما وصل کننده ی کابل ‌های فیبر نوری می باشند نیز مدل فیبر نوری گفته می شود و البته کوپلر فیبر نوری هم نام برده می‌ شوند. به بیان دیگر این مدل های فیبر نوری یک واسط میان فیبر نوری می باشند که یک کانکتور به روی آن ها نصب گشته است. نمای ظاهری در این قطعات متفاوت می باشد. حال آن که تمام آن‌ ها از عملکرد مشابهی برخوردار هستند. مدل های فیبر نوری این شانس را فراهم می‌ نمایند تا کابل ‌های فیبر نوری به شکل تکی و یا در یک شبکه وسیع به یک دیگر متصل گردندو البته اجازه برقرار نمودن ارتباط به صورت هم زمان را در خیلی از دستگاه ‌ها فراهم می نمایند.

طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

سه شنبه 23 مهر 1398 | 06:40 ب.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic