روتوش عکس در فتوشاپ با ابزارSpot Healing Brush Tool


مانند تصویر زیر به دسته دوم از آیکون های نوار ابزار فتوشاپ دقت کنید:

 

قسمت دوم نوار ابزار فتوشاپ

قسمت دوم نوار ابزار فتوشاپ

این ابزارها همگی برای رنگ آمیزی و ویرایش های دائمی در هر لایه مورد استفاده قرار می گیرند. اولین ابزار از این مجموعه خود مجموعه ای از ابزار هاست. مطابق شکل زیر ابزار Spot Healing Brush را انتخاب کنید:

 

انتخاب ابزار Spot Healing

انتخاب ابزار Spot Healing

 

تمامی ابزارهای فتوشاپ که به صورت قلم مو مانند هستند قابلیت تغییر سایز دارند. برای تغییر سایز این ابزارها می توانید روی تصویر کلیک راست کنید و سپس مانند تصویر زیر لغزنده سایز را تغییر دهید:

 

تغییر سایز ابزار در فتوشاپ

تغییر سایز ابزار در فتوشاپ

اما روش ساده تر که من همیشه از آن استفاده می کنم، استفاده از کلید های میانبر تغییر سایز است. برای افزایش سایز از کلید میانبر [ (براکت سمت راست) و برای کاهش سایز از ] (براکت سمت چپ) استفاده کنید. حال مقدار Hardness را روی ۱۰۰ درصد قرار دهید و مقدار Spacing را روی ۱۰ درصد. با این کار تاثیرات ملایمتر خواهند بود. حال تنظیمات این ابزار را مطابق تصویر زیر انجام دهید:

 

نوار تنظیمات ابزار Spot Healing

نوار تنظیمات ابزار Spot Healing

دقت کنید که گزینه Mode روی Normal و Type روی Content-Aware باشد. استفاده از این ابزار برای روتوش عکس در فتوشاپ واقعا ساده و لذت بخش است. من بیشتر برای رفع جوش ها و لکه های کوچک از آن استفاده می کنم. روش کار به این شکل است که بعد از پیدا کردن مثلا یک جوش روی صورت اندازه قلم مو را طوری تغییر می دهیم که اندکی بزرگتر از آن جوش باشد و بعد خیلی ساده روی آن کلیک می کنیم. به طور مثال تعدادی جوش و لکه همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است در پرتره ما وجود دارد:

 

لکه های روی صورت

لکه های روی صورت

حال نتیجه عملکرد این ابزار را ببینید:

 

از بین بردن لکه ها با فتوشاپ

از بین بردن لکه ها با فتوشاپ

به نظر من بسیار رضایت بخش است. ما در این مرحله فقط با این ابزار کلیک کردیم ولی در بعضی موارد می توان با آن درگ هم کرد. مثلا اگر یک تکه باریک و کوتاه مو در تصویر بود می توان سایز این ابزار را کوچک کرد و در امتداد مو درگ کرد.
طبقه بندی: آموزش طراحی نرم افزار های گرافیکی،

دوشنبه 26 تیر 1396 | 01:25 ب.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات