دستگاه چاپ یا پرس سابلیمیشن؟

علت نامگذاری این دستگاه به نام دستگاه چاپ همه کاره در واقع به این موضوع بازمیگردد که این دستگاه می تواند روی اجسام بسیار زیادی چاپ نماید و با توجه به قیمت مناسب و پائین این دستگاه و تنوع چاپی که قادر به انجام آن می باشد آن را دستگاه چاپ همه کاره می نامند. در واقع این دستگاه یک پرس حرارتی می باشد نه یک دستگاه چاپ. در بسیاری از سایت ها نام این دستگاه را دستگاه چاپ همه کاره عنوان کرده اند و شاید کسی که در اولین نگاه با این نام مواجه میگردد فکر میکند که این دستگاه مستقیما کار چاپ را انجام میدهد. اما واقعیت این است که چاپ توسط یک پرینتر انجام می گیرد و این دستگاه با حرارت بالا وظیفه فیکس نمودن رنگ روی سطح مورد نظر را انجام میدهد. در واقع این دستگاه هیچ رنگی در خود ندارد بلکه یک دستگاه پرس حرارتی است که وظیفه تصعید و انتقال رنگ از روی کاغذ بروی جسم را به عهده دارد. اگر به منابع خارجی نگاهی بیاندازید خواهید دید که از این دستگاه به عنوان پرس حرارتی یا پرس سابلیمیشن نام برده می شود.
آیا خرید دستگاه ۶ کاره برای چاپ کافیست؟

جواب این سوال منفی است. شما برای چاپ به یک پرینتر نیز در کنار این پرس نیاز خواهید داشت.
۱- پرینتر جوهر افشان سری Epson دارای تانک و مخزن ( علت استفاده از مخزن به صرفه بودن و همچنین استهلاک بسیار کمتر دستگاه میباشد. )
۲- دستگاه پرس حرارتی شش کاره سابلیمیشن
۳- یک دستگاه رایانه


نوع دستگاه پرس چه تاثیری بر کیفیت چاپ دارد؟

معمولا این سوال برای برای خریداران پیش می آید که کیفیت دستگاه چه تاثیری بر کیفیت چاپ خواهد داشت. بگذارید خیلی ساده این سوال را به شما جواب دهیم. کیفیت دستگاه تاثیری در کیفیت چاپ نخواهد داشت. مگر اینکه هیترهای استفاده شده در دستگاه گرما را به طور یکنواخت روی سطوح مورد نظر منتشر نکند و یا به دمای مورد نظر نرسد. همانطور که می دانید بخش اصلی این دستگاه هیتر یا گرمکن حرارتی آن است که مستقیم با سطح مورد نظر در تماس است. اگر این هیتر به طور صحیح در قالب های دستگاه جاسازی نشده باشد و گرما را به طور کامل منتقل نکند نتیجه نهائی رضایت بخش نخواهد بود. اما به علت ساختار ساده ی هیتر معمولا این اتفاق رخ نمیدهد. اما کیفیت دستگاه در عمر دستگاه و همچنین راحتی استفاده از آن بسیار موثر است. یعنی دستگاهی که کیفیت بهتری دارد مدت زمان بیشتری قابل استفاده می باشد. در ضمن در صورتی که طراحی و ارگونومی دستگاه مناسب نباشد کار با آن زمان بر و سخت خواهد بود. پرس های صاف حرارتی که قابلیت چرخیدن ندارند در عمل با این مشکل مواجه هستند.عوامل موثر بر کیفیت چاپ سابلیمیشن چیست؟

مدل پرینتر و سالم بودن آن
استفاده از کاغذ سابلیمیشن مرغوب
کیفیت جوهر سابلیمیشن مناسب
استفاده از مواد خام با کیفیت بالا
دقت و ظرافت اپراتور هنگام کارمواد اولیه مورد نیاز برای چاپ سابلیمیشن:

کاغذ مخصوص سابلیمیشن
جوهر مخصوص سابلیمیشن
چسب نسوز
کاغذ نسوز
مواد خامی که جهت چاپ سابلیمیشن آماده سازی شده اندچاپ سابلیمیشن چگونه کار میکند؟

روش کار بسیار ساده است. شما ابتدا عکس مورد نظر خود را انتخاب می کنید. سپس آن را در رایانه خود باز نموده و در صورت نیاز توسط نرم افزار های ویرایش عکس ادیت می نمائید. سپس دستور پرینت را به پرینتری که خریداری نموده اید ارسال می نمائید. لازم به ذکر است که باید در این پرینتر از جوهر و کاغذهای مخصوص سابلیمیشن استفاده نمائید. پرینت روی کاغذ مخصوص انجام می گیرد. سپس این کاغذ را به صورت برعکس روی سطح مورد نظر (به عنوان مثال تیشرت) میگذارید. سپس با استفاده پرس حرارتی آن را پرس می کنید. اینکار برای تیشرت در مدت یک دقیقا قابل انجام است. در انتها پرس را باز نموده و کاغذ را بر میدارید. مشاهده می کنید که عکسی که روی کاغذ پرینت شده، عینا بر روی تیشرت افتاده است. رنگ ها در این نوع چاپ بسیار مناسب و با کیفیت هستند.چه متریالی توسط سابلیمیشن قابل چاپ می باشد؟

لازم به ذکر است که برای چاپ تیشرت، پارچه و یا شال نیازی به این نیست که عمل خاصی روی این سطوح انجام شود. در صورتی که مواد بکار رفته در این متریال ها بیش از ۷۰٪ پلی استر باشد چاپ روی آنها به خوبی انجام خواهد گرفت. در واقع هرچه میزان مواد نفتی که در محصولات پارچه ای بکار رفته بیشتر باشد چاپ با کیفیت و رنگ بهتری انجام خواهد شد. در واقع فقط جنس پارچه تعییین کننده ی امکان چاپ شدن یا نشدن آن خواهد بود. اما در مورد بشقاب، پازل و یا لیوان اوضاع کمی متفاوت است. این محصولات حتما باید قبل از چاپ و پرس برای اینکار آماده و به اصطلاح کوتینگ شوند. اما کوتینگ چیست؟ کوتینگ ماده ای است که سطح لیوان، بشقاب و یا کاشی را با آن آغشته می کنند و سپس در کوره خشک می نمایند. این کار باعث میشود چاپ سابلیمیشن روی این سطح با کیفیت بالائی انجام گیرد. این نکته حائز اهمیت می باشد که چاپ روی بشقاب و یا لیوانی که کوتینگ نشده است مقدور نیست. فروشنده ها معمولا فقط به فکر فروش دستگاه خود هستند و این اطلاعات را در اختیار خریدار قرار نمی دهند و خریداران معمولا به اشتباه در ابتدای کار به خرید مواد خامی روی می آورند که کوتینگ نشده و از این بابت ضرر می کنند. پس حتما در نظر داشته باشید که کوتینگ برای بخشی از محصولات این حوزه لازم و بدون آن چاپ روی آنها ممکن پذیر نمی باشد.با دستگاه سابلیمیشن روی چه تیشرت هائی امکان چاپ وجود دارد

این سوالیست که در مورد کار با دستگاه سابلیمیشن بسیار تکرار می شود و از آنجا که چاپ تیشرت بخش اعظمی از فعالیت این دستگاه را به خود اختصاص میدهد پاسخگوئی به آن هم بسیار مهم می باشد. اما ما بجای اینکه الزاما در مورد تیشرت توضیح دهیم در این باره توضییح خواهیم داد که دستگاه چاپ سابلیمیشن روی چه پارچه ای امکان چاپ دارد. این پارچه می تواند تیشرت، پیراهن، مانتو و یا هر نوع محصول پارچه ای دیگر باشد. بنابراین یک فرمول اساسی و پایه ای خدمت شما ارائه می دهیم که با آن متوجه خواهید شد پارچه ی مورد نظر با چاپ سابلیمیشن قابل چاپ خواهد بود یا خیر. این فرمول دارای دو شرط می باشد. در مواقع برای اینکه چاپ سابلیمیشن روی پارچه ای انجام شود باید حتما و حتما دو شرط زیر برقرار باشد. در نظر داشته باشید هر دوی این شروط باید حتما پا برجا باشد وگرنه امکان چاپ وجود نخواهد داشت.
۱- رنگ پارچه روشن باشد
۲- درصد پلی استر پارچه بالا باشدرنگ پارچه در چاپ سابلیمیشن

ابتدا در مورد رنگ پارچه توضیحاتی ارائه می دهیم. منظور از رنگ پارچه روشن یعنی اینکه هر چه رنگ پارچه روشن تر باشد چاپ بهتر و دقیق تر انجام خواهد شد. از آنجا که در چاپ سابلیمیشن رنگ سفید وجود ندارد بخشی از طرح شما که سفید باشد زمینه ی تیشرت دیده خواهد شد. یعنی اگر فرضا تیشرت شما زرد باشد بخشی از طرح شما که سفید است زمینه ی تیشرت یعنی زرد دیده خواهد شد. به همین علت بهترین رنگ پارچه سفید است که شما می توانید هر رنگ دیگری را بدون محدودیت روی آن چاپ کنید. وقتی می گوئیم رنگ پارچه باید سفید باشد یعنی چاپ سابلیمیشن روی هیچ پارچه ای تیره ای چاپ نخواهد گردید. اگر پارچه ی شما مشکی، سرمه ای، قهوه ای تیره و رنگ هائی از این دست باشد در واقع امکان انجام چاپ سابلیمیشن به هیچ عنوان روی آن مقدور نخواهد بود و حتی اگر چاپی هم انجام دهید بعد از چاپ هیچ اتفاقی نیافتاده و هیچ چیزی قابل دیدن نخواهد بود.جنس پارچه در چاپ سابلیمیشن

دیگر شرط چاپ سابلیمیشن وجود درصد بالای پلی استر در جنس پارچه می باشد. هر چقدر میزان پلی استری که در پارچه استفاده شده است بیشتر باشد چاپ بهتر و پر رنگ تر و دقیق تر انجام خواهد گرفت. به همین علت چاپ روی تیشرت های پنبه ای و یا نخی با چاپ سابلیمیشن انجام نمیشود یا بدرستی انجام نمی گردد و نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت. از پارچه هائی که امکان چاپ سابلیمیشن روی آنها وجود دارد می توان به اسپان، فلامنت، تترون، ترگال، ساتن، پورش، ریون، شانتون، مخمل، حریر و... نام برد. ممکن است پارچه های مختلفی وجود داشته باشند که امکان چاپ روی آنها وجود داشته باشد. بهترین راه برای فهمیدن این موضوع تست کردن پارچه ی مورد نظر می باشد. چون تنوع پارچه ها بسیار زیاد می باشد و مواد بکار رفته در آن ممکن است بسیار متنوع و مختلف باشد. شرط روشن بودن رنگ تیشرت را فراموش نکنید.کیفیت و ماندگاری چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن محدودیت رنگ و طرح ندارد و هر نوع عکسی که در اختیار داشته باشد قابل چاپ می باشد. یعنی فرقی نمیکند آرم چاپ کنید، لوگو چاپ کنید و یا یک عکس، چاپ با بهترین کیفیت و بطور کامل چاپ خواهد گردید. البته گاهی اوقات ممکن است تا ۱۰% تلورانس در چاپ وجود داشته باشد که در هر نوع چاپی نیز چنین تلورانسی طبیعی می باشد. همچنین چاپ کاملا به خورد محصولات خواهد رفت و هیچ اثری از کاغذ و چاپ باقی نخواهد ماند.


مصرف دستگاه چاپ سابلیمیشن

هزینه های مصرفی دستگاه سابلیمیشن بسیار پائین می باشد. با توجه به اینکه این دستگاه از برق خانگی استفاده می کند لذا هزینه ی ماهیانه برق بسیار ناچیز خواهد بود و در قبال چاپی که انجام می گیرد بسیار کم می باشد. هزینه ی چاپ نیز بسیار کم می باشد. به عنوان مثال به یک سری جوهر سابلیمیشن که شامل ۶ رنگ ۱۰۰ سی سی و مجموعا ۶۰۰ سی سی می باشد می تواند بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ عدد چاپ را پاسخگو باشد.
دستگاه پرس ۶ قالبه چه قسمت هائی دارد؟

دستگاه پرس یا چاپ ۶ کاره سابلیمیشن از چه قسمت هائی تشکیل شده است:

۱- بدنه و هسته ای اصلی دستگاه:
بدنه ی اصلی دستگاه از جنس استیل می باشد که معمولا توسط رنگ مشکی و یا سفید پوشانده شده است.

۲- لوله تنظیم ارتفاع و چرخش:
این بدنه شامل یک پایه ی نگهدارنده می باشد که توسط یک بلبرینگ چرخان به پرس اصلی دستگاه یعنی پرس سطوح صاف متصل است. یک فلکه در بالا وظیفه ی تنظیم ارتفاع را به عهده دارد. از این فلکه هنگامی می توان استفاده نمود که سطح مورد نظر شما قطور تر باشد. در این هنگام با باز کردن فلکه ارتفاع دستگاه به صورت عمودی و افقی قابل تغییر میباشد. میزان فشار آن وقتی مناسب است که پرس با فشار بیش از حد بسته نشود و همچنین آنقدر شل بسته نشود که چاپ بدرستی انجام نگیرد. همچنین به علت اینکه دستگیره حول محور این لوله میگردد استفاده از آن را بسیار راحت می نماید. یکی از علت هائی که این پرس نسبت به پرس های صاف تک کاره مورد استقبال قرار می گیرد همین چرخش است. پرس های تک کاره فقط به سمت بالا بلند می شوند و امکان چرخش آنها به چپ و راست وجود ندارد. وقتی عملا درگیر کار شوید متوجه دست و پا گیر بودن این موضوع خواهید شد.


۳- دستگیره فشار:
این دستگیره جهت هل دادن پرس اصلی به سمت پائین استفاده می شود که توسط مکانیزمی ساده اما بسیار روان ساخته شده است. گاهی این بخش به علت استفاده ی زیاد، دما،رطوبت و یا عدم استفاده در مدت طولانی سفت میشود که میتوان با مقدار بسیار کمی گریس آن را روان نمود. با توجه با اینکه این دستگیره از جنس پلاستیک بوده و عایق است به هیچ عنوان حرارت را عبور نمی دهد و باعث می شود کار با این بخش دستگاه بدون نیاز به دستکش براحتی انجام گیرد. البته باید مواظب باشید زیرا در صورتی که دست شما به گرمکن زیر دستگاه برخورد کند حتما شما را ناراحت خواهد نمود.


۴- اتو حرارتی :
بخش اصلی پرس حرارتی یک گرمکن بزرگ به ابعاد ۲۶ در ۳۶ می باشد که درون آن هیتر بزرگی در همین ابعاد با روش خاصی تعبیه شده تا گرما به طور یکنواخت به سطح قابل چاپ برسد. این هیتر دارای دو دستگیره برای جابجائی نیز می باشد که جنس آن فلزی ست. حتما این نکته را در نظر داشته باشید که به علت فلزی بودن این دستگیره نیز معمولا داغ میشود. لذا در صورتی که نیاز به جابجائی آن داشتید حتما از دستکش استفاده کنید و یا صبر کنید تا دستگاه به طور کامل سرد شود.


۵- سینی زیر پرس حرارتی:
در بخش پائینی پرس سطوح صاف یک سینی قرار دارد که با اسنفج نسوزی پوشانده شده است. علت استفاده از این اسفنج نرم این است که فشار و دما به طور یکنواخت و یه شکل بهتری به سطح مورد نظر انتقال یابد.


۶- برد الکتریکی:
این بخش در واقع هسته و مغز اصلی دستگاه را تشکیل می دهد که تمامی ۶ قالب باید برای کار کردن به آن متصل شوند. کنترل زمان و دمای دستگاه توسط این بخش انجام می گیرد. ورودی برق ۲۲۰ ولت شهری از یک سو وارد این دستگاه می شود که می توان از طریق دکمه ی پاور آن را قطع و یا وصل نمود. .

۷- قالب حرارتی یا کلمپ لیوان :
قالب لیوان شامل یک بدنه ی فلزی است که بسیار جمع و جور و مفید طراحی شده است. همچنین دارای اهرمی قابل تنظیم می باشد تا بتواند تمامی لیوان را در بر گرفته و چاپ مناسبی داشته باشد. و طوری طراحی شده که بتوان دو لیوان یا همان ماگ با اندازه ی کوچک و بزرگ توسط آن چاپ نمود. برای اینکار دو هیتر یا به اصطلاح کلمپ در دو اندازه ی گوناگون برای آن تعبیه شده است که براحتی قابل تعویض میباشد. برای تعویض آنها نیاز به باز کردن هیچ پیچی نیست بلکه از کناره دستگاه با کمی فشار جا میرود.


البته این دو نکته را حتما مد نظر قرار دهید که لبه های قالب آن بسیار تیز است و امکان دارد به دست آسیب بزند و در ضمن با توجه به فلزی بودن آن بشدت گرما را منتقل می کند پس حتما هنگام تعویض قالب های لیوان بعد از خنک شدن آن از دستکش کار استفاده کنید تا آسیب نبینید. کلمپ درون یک بخش فلزی منعطف قرار میگیرد که توسط اهرم قابل جمع شدن می باشد و فقط کافیست شما لیوان را داخل این پرس حرارتی قرار داده و سپس اهرم با سفت کنید. بنابراین این دستگاه با داشتن دو قالب پرس لیوان متفاوت با اتصال به برد می تواند به عنوان دستگاه چاپ حرارتی لیوان برای شما کارکرد داشته باشد تا نیاز به خرید دستگاه جدائی برای اینکار نباشید. جذاب ترین و البته راحت ترین بخش کار در این روش استفاده از پرس حرارتی می باشد.


۸- قالب حرارتی یا کلمپ کلاه:
قالب کلاه دارای دو بخش می باشد که هر دو شکلی منحنی دارند. این انحنا به این علت است که لبه ی منحنی کلاه براحتی در این قسمت جا گرفته و قابل چاپ باشد. هنگام استفاده از قالب یا کلمپ کلاه باید سینی زیرین پرس اصلی را که براحتی با پیچ جدا نمود و سپس بخش زیرین کلاه را بجای آن سوار کرد. سپس پرس تخت را نیز به همین شکل جدا نموده و پرس منحنی کلاه را جایگزین آن نمود و با اتصال برد الکتریکی به بخش بالائی قالب که در واقع نقش پرس حرارتی کلاه را بازی می کند و استفاده از اهرم اصلی می توان پرس روی کلاه را انجام داد.


۹- قالب حرارتی یا کلمپ بشقاب و پیش دستی:
برای استفاده از این دو قالب کار کمی راحت تر است. زیرا نیاز به جدا نمودن سینی زیرین اصلی دستگاه پرس نخواهد بود. همان سینی برای این دو قالب نیز کاربرد دارند. فقط کافیست پرس تخت اصلی را جدا نموده و بسته به نیاز قالب بشقاب و پیش دستی را جایگزین نمود. با قراردادن بشقاب در این بخش پرس روی آن به سهولت انجام خواهد گردید. تفاوت قالب بشقاب و پیش دستی نیز تنها در اندازه ی آنها می باشد. قالب پرس حرارتی بشقاب بزرگ تر و قالب پرس حرارتی پیش دستی کوچک تر می باشد که براحتی نیز قابل تشخیص است. توجه داشته باشید که هر دوی این قالب ها باید به برد الکتریکی اصلی دستگاه متصل شوند تا قابل استفاده باشند که البته به سادگی با سیمی که به آنها متصل است اینکار انجام می گیرد.استفاده های دستگاه پرس حرارتی شش کاره سابلیمیشن:

همانطور که از نام این دستگاه پیداست برای پرس و چاپ روی سطوح مختلف بکار میرود. با استفاده از این دستگاه می توان روی بسیاری از سطوح چاپ کرد. اینکار جنبه ی تبلیغاتی دارد و با توجه به بازار گسترده و بزرگی که در این زمینه وجود دارد و بسیاری از شرکت ها به دنبال هدایای تبلیغاتی برای شرکت خود هستند با هزینه اندک و خریداری این دستگاه به همراه پرینتر مربوطه می توان در فضای بسیار کوچکی این کسب و کار را راه انداخت و به تولید انواع هدایای تبلیغاتی اقدام نمود. با استفاده از این دستگاه می توان روی ماگ کوچک و بزرگ، فنجان، انواع تیشرت، سرامیک، کلاه، پازل بازی، پدموس، کلاه، تخته شاسی ام دی اف، آلومینیوم، سنگ، کریستال، بالشتک، زیرلیوانی، پرچم، بشقاب، پیش دستی، شال، روسری، انواع قاب موبایل، پلاک سینه، قمقمه، ساعت و... چاپ نمود. با کمی حوصله و اندکی نوع آوری نیز می توان محصولات فوق العاده زیبائی با استفاده از این روش تولید نمود و در اختیار مشتریان قرار داد.چرا به این دستگاه ۶ کاره می گویند؟

با اینکه این دستگاه به دستگاه 6 کاره مصطلح شده اما در واقع کارهای خیلی بیشتری را انجام میدهد. بهترین واژه برای توصیف این دستگاه ، ۶ قالبه می باشد. زیرا این دستگاه دارای ۶ قالب پرس مجزا خواهد بود که هر یک برای کار خاصی بهینه سازی و تولید شده اند. ۶ قالب این دستگاه شامل قالب لیوان یا ماگ بزرگ، قالب لیوان کوچک یا فنجان، قالب بشقاب بزرگ، قالب پیش دستی، قالب کلاه و همچنین یک پرس تخت در ابعاد ۲۶ در ۳۶ می باشد که می تواند استفاده های گوناگونی شامل چاپ تیشرت، چاپ پارچه، چاپ پازل، چاپ پدموس، چاپ پرچم ، چاپ ام دی اف و... داشته باشد.
طبقه بندی: آشنایی با امور چاپی،

سه شنبه 4 تیر 1398 | 11:22 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic