تابلو روان دستگاهی برای نمایش نوشته ها و تصاویر می باشد که اجزای تشکیل دهنده تابلو روان شامل :

  • ماژول LED
  • منبع تغذیه
  • برد کنترل                                   
  • فریم


                                                                                   
                                                                                                          


۱- ماژول LED


ماژول ها انواع مختلفی دارند که به صورت تک رنگ و سه رنگ (که شامل رنگهای سبز و قرمز با رنگ ترکیبی زرد و آبی قرمز با رنگ ترکیبی بنفش )، مدل دیگری که کاربرد زیادی دارد که فول کالر نامیده می‌شود فول کالر ها قابلیت پخش تمام رنگ را دارا می باشند .


ماژول ها از لحاظ فنی به دو نوع جریان ثابت و ولتاژ ثابت نیز تقسیم می‌شود که ماژول های جریان ثابت به دلیل پایداری در رنگ و کیفیت بسیار بالای نمایش عموماً در ماژول های فول کالر مورد استفاده قرار می گیرند.

ماژول های ولتاژثابت به  دلیل ارزان بودن در  ماژول های تک رنگ به کار برده میشود اما اگر از ماژولهای نوع جریان ثابت برای تابلو های تک رنگ استفاده کنیم طبیعتاً کیفیت بسیار بالایی را تجربه خواهیم کرد.

     


2 - منبع تغذیه تابلو روان :

منبع تغذیه در تابلوهای روان وظیفه تبدیل ولتاژ ۲۲۰ ولت شهر را به ولتاژ های مورد نیاز ماژول ها و کنترل های تابلوی روان که عموماً ۵ ولت مستقیم DC هستند را جهت روشنایی دارد.


3 - برد کنترل تابلو روان :
برد کنترل یا همان مادربرد وظیفه های مختلفی برعهده دارد که یکی از این وظیفه ها ارسال نوع اطلاعات در بازه های زمانی مشخص می باشد.برد کنترلر های تابلو روان به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می شوند.

در کنترل های نوع آفلاین اطلاعات به برد کنترلر منتقل می‌شوند.کنترل اطلاعات را به صورت مرتب و منظم بر روی تابلوی نمایش می دهد و پس از تمام شدن اطلاعات دوباره به اول اطلاعات بر می گردد و این چرخه را مرتب تکرار می کند،ولی در پخش آنلاین کنترلر از طریق کامپیوتر و یا ویدیو پروسسور به یک منبع پخش خارجی مثل تلویزیون متصل می‌شود و مانند یک تلویزیون بزرگ تصاویر را بر روی تابلو روان نمایش می دهد.


4-فریم یا قاب تابلو روان :

فریم های تابلو روان یا بهتر است بگوییم  قاب تابلو روان در واقع نوعی باکس میباشد از جنس آلومینیوم که ماژول منبع تغذیه و برد کنترل جهت محافظت در آن قرار می‌گیرند. ویژگی های بسیاری در مورد کابینت تابلو روان را میتوانیم در نظر بگیریم که مهمترین آن ضدآب بودن آن است .


 5-مونتاژ :

در این مرحله ماژول هارا با رعایت جهت مثبت و منفی کنارهم قرار می دهید و به همدیگر متصل کنید . ماژول هارا بر روی فرم قرار داده و از پشت بر روی اسکلت فرم با پیچ وصل کنید .

حالا باید پاور رو به ماژول ها وصل کنید ( حتما پاور منفی به ماژول منفی و پاور مثبت به ماژول مثبت وصل شود )

برای اتصال ماژول های ستون ها به همدیگر از کابل برق همراه ماژول استفاده کنید و برای اتصال به پاور از سیم برق معمولی یا سطح مقطع بالا استفاده کنید ، برای اتصال پاور به برق 220 ولت هم از کابل برق 2*2 با دوشاخه صنعتی استفاده کنید .

حالا نوبت اتصال مین به ماژول ها میرسه ، اگر به پشت ماژول ها نگاه کنید ، یک فلش از چپ به راست مشاهده میکنید که جهت ورود و خروج دیتارو مشخص میکنه . سیستم دیتا در ماژول های تابلو روان به این صورته که از خروجی مین به ورودی اولین ماژول وارد میشه و از خروجی اولین ماژول به ورودی دومین ماژول وارد و تا آخر همین منوال ادامه دارد . برای انتقال داده هم از کابل های فلت همراه ماژول استفاده میشه اما نکته ای هست که همیشه سیم قرمز در کابل فلت باید به سمت بالا باشه . کابل فلت اول هم باید به مین و ورودی ماژول اول وصل بشه ، اگر تابلو را روشن کردید اما در نمایشگر چیزی ظاهر نشد ، کابل فلت اول را از سمت مین برعکس کنید .
تابلو روان چیست ؟               ماژول ال ای دی
طبقه بندی: جواد الکترونیک ( آشنایی و کار با ال ای دی )،

شنبه 19 مرداد 1398 | 10:38 ق.ظ | جواد جواد | نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات